Ünlü Aktör Al Pacino

Ünlü Aktör Al Pacino

Ünlü Aktör Al Pacino , özellikle Godfather ve Scarface’deki oyunculuğuyla; sinema tarihine adını kazımıştır. Amerikalı aktör ve yönetmenin büyüleyici kariyerini sizler için derledik..


Uzun süren sinema kariyeri boyunca, Hollywood’un baş aktörlerinden biri olarak görülen Al Pacino, 25 Nisan 1940’ta New York, Doğu Harlem’de dünyaya geldi. Sonrasında güzel sanatlar Okulu’na giderken 17 yaşında okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı.


Bununla beraber biryandan da oyunculuk dersleri alan Pacino; bununla beraber zaman zaman çıktığı gösterilerde oyunculuğunu geliştirdi. Ayrıca 1966 yılında ” Actors Studio ” da eğitim için hak kazandı. Daha sonra James Earl Jones ile çalıştığı; The Place Creep’de rol aldı. Ayrıca, bunun yanısıra1967-68 tiyatro sezonunda zalim bir sokak serserisini oynadığı ” The Indian Wants the Bronx ” ile Obie Ödülleri En Iyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Ayrıca Al Pacino’nun Broadway’de sahneye çıktığı ilk oyun ” Does the Tiger Wear a Necktie ?”dir. Bununla birlikte her ne kadar oyun kırk gösterimden sonra kaldırıldı ise de Pacino; topluma uyum sağlayamayan bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı rolüyle Tony Ödülü’nün sahibi oldu. Bunun yanısıra Al Pacino’nun kariyerindeki ilk filmi, 1969 yılında çevirdiği Me, Natalie’ dir. Ayrıca bir sene sonra yine bir uyuşturucu bağımlısını canlandırdığı; Panic in Needle Park her ne kadar başarısız bulunsa da; üstün bir performans sergileyen Al Pacino büyük övgüler aldı.

Al Pacino ve Godfather – Ünlü Aktör Al Pacino

Dolayısıyla buradaki başarısıyla, yapımcılığını Paramount’un üstlendiği, Francis Ford Coppola’nın ” The Godfather ” ( Baba ) filminde Michael Carleone rolünü oynamaya hak kazandı. Bu filmdeki muhteşem performansı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına aday gösterilerek çıkışına devam eden Pacino, 1973’te Scarecrow filmiyle pek iyi bulunmazken, polis draması ” Serpico ” ve ” The Godfather Part II ” ( Baba 2 ) gibi sükse yapan filmler ile karnesini düzeltti.

Bununla beraber Baba 2 ile üçüncü defa Oscar’a aday gösterilen Al Pacino, 1975 yılında çevrilen ” Dog Day Afternoon “da, homoseksüel sevgilisinin cinsiyet değiştirme ameliyatının parasını karşılamak için banka soymaya kalkan bir aşığı canlandırdı. Ayrıca başarılı filmlerle ününe ün katan Pacino, 1977 tarihli, otomobil yarışlarını konu alan ” Bobby Deerfield ” daki kötü performansı ile inişe geçti.

Sonrasında çareyi Broadway oyunlarına dönmekte buldu ve başrolünü oynadığı The Basic Training of Pavlo Hummel ile ikinci kez Tony ödülünün sahibi oldu. Ayrıca Hollywood’a döndükten sonra rol aldığı …And Justice for All ile eleştirmenlerin gönlünü alamasa da sinemaseverlerin gönlünde bir defa daha taht kurdu.

Al Pacino Yaralı Yüz’de –Ünlü Aktör Al Pacino

Bununla beraber Pacino’nun daha sonra rol aldığı filmleri, seri bir homoseksüel katilin peşinde olan bir polis memurunu canlandırdığı ” Cruising ” ve ” Author Author ” adlı komedi iş yapmadı. Ayrıca1983 yılında Brian De Palma’nın yönettigi, şiddeti bol ” Scarface ” ( Yaralı Yüz ) ise ilk gösterildiğinde vasat bulunmasına karşın daha sonra sinemanın kült filmleri arasındaki yerini aldı.

Fakat başarının arkasından tekrar başarısızlık geldi ve Pacino tarihsel epik ” Revolution ” ( Devrim )’dan sonra gözlerden uzaklaştı. Bu arada ” The Local Stigmatic ” filmiyle yönetmenliği denedi. Dolayısıyla bundaki başarısı filmin sinemalarda hiç gösterilmemiş olması ile eşleştirilebilir.

Al Pacino Dönüş Yolunda – Ünlü Aktör Al Pacino

Ayrıca Al Pacino’nun dönüşü, 1989’da çekilen ” Sea of Love ” ( Aşk Denizi ) filmi ile oldu. Dolayısıyla da film büyük sükse yaptı. Pacino yeniden bir stardı! 1990’da gösterişli bir gangsteri oynadığı ” Dick Tracy ” ile altıncı kez Oscar’a aday olan Pacino, bununla birlikte aynı yıl çevrilen, üçlemenin üçüncü ayağı ” The Godfather Part III ” ( Baba 3 ) ‘de kendisinden bekleneni veremedi.

Sonrasında ise ertesi yıl çevirdiği romantik komedi ” Frankie and Johnny ” ve ardından gelen ” Glengarry Glen Ross “, vasatı geçemeyen filmleriydi. Uzun süren sessizliğin ardından ” Scent of a Woman ” ( Kadın Kokusu ) ‘ndaki muhteşem oyunculuğu ile nihayet Oscar heykelciğine kavuşmayı başardı.

Carlitto’nun Yolu – Ünlü Aktör Al Pacino

Bununla birlikte 1993’te Brian De Palma ile tekrar çalıştığı ” Carlito’s Way ” ve 1995’te Michael Mann’in yazıp yönettigi, ve Robert De Niro’nun canlandırdığı bir hırsızın peşindeki polisi oynadığı Heat ile kariyerine devam eden Pacino, sonrasında 1996’da politik bir dram olan ” City Hall ” da rol aldı. Fakat o sene dikkatleri daha çok yazıp yönettiği ve rol aldığı ” Looking for Richard ” ile çekti.

Bunun yanısıra 1997 senesinde genç Hollywood starları ile çevirdiği filmler gündemdeydi. Önce Johnny Depp ile ” Donnie Brasco ” ve sonra Keanu Reeves ile ” The Devil’s Advocate ” ( Şeytanın Avukatı ) … Al Pacino, 1999 yapımı ” The Insider ” (Köstebek) ile sinemaseverlerin karşısındaydı. Başrolü Russel Crowe ile paylaşan Pacino , sigara şirketlerinin halktan gizlediği sırların anlatıldığı ve yayın aşamasında kıyametin koptuğu ” 60 Dakika ” adlı programın yapımcısı Jeffrey Wigand’ı canlandırdı.

Sonrasında, 2000 yılında yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği ve başrollerinde Cameron Diaz, James Woods ve Dennis Quaid gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı ” Any Given Sunday ” ( Kazanma Hırsı ) adlı filmde oynayan aktör, bu yapımda Tony D’Amato adında futbol aşığı bir koçu canlandırdı.

Al Pacino Simone ile İzleyici Karşısında – Ünlü Aktör Al Pacino

Ayrıca 2002 yılında görevi sırasında zor duruma düşen deneyimli bir dedektifi canlandırdığı ” Insomnia ” (Uykusuzluk) filmi ve kurnaz bir yönetmeni canlandırdığı ” Simone ” filmi ile izleyicilerin karşısına çıktı.

Bunun sonrasında 2003 yılında ” The Recruit ” (Çaylak) filmi ile CIA ajanını canlandıran Al Pacino, ayrıca televizyonda izlenme rekorları kıran tv dizisi ” Angels in America ” ile sevenlerinin gönüllerinde bir kez daha taht kurdu. Dolayısıyla 2005 yılında gişede başarısız olan Kirli Para adlı film ile sevenlerini üzen ünlü aktörün, 2007 yılında rol aldığı 88 Minutes (88 Dakika) adlı film de gişe başarısı gösteremedi.

Ayrıca Righteous Kill adlı, 2008 yapımı filmde, on üç yıllık aradan sonra Robert De Niro ile beraber rol aldı.

Bununla birlikte usta aktör 2009 yılı itibarı ile sinema projelerine tekrar hız vermiştir. 2009 yılında gösterime girmesi planlanan You Don’t Know Jack ve de 2010 yılında gösterime giren Mary Mother of Christ adlı filmler ile sinema hayatına devam etmiştir…

Bunun yanısıra Al Pacino, hiç evlenmedi. Al’ın, “Jill Clayburgh, Marthe Keller, Diane Keaton, Penelope Ann Miller, Debra Winger, Kathleen Quinian” gibi ünlü isimlerle beraberlikleri oldu. Ayrıca ilk birlikteliği “Jan Tarant”tan, “Julie Marie” adını verdikleri bir çocukları oldu.

Ayrıca 1996 yılından 2003 yılına kadar birlikte olduğu aktris Beverly D’Angelo’dan “Olivia ve Anton” adını verdikleri ikiz çocukları oldu.

Filmleri ve Dizileri :


Yönetmen :

2013 – Salomé (Sinema Filmi)
2011 – Salomé (Sinema Filmi)
2008 – Salomaybe? (Sinema Filmi)
1996 – Looking for Richard (Sinema Filmi)

Senaryo :
2011 – Salomé (Sinema Filmi)
2008 – Salomaybe? (Sinema Filmi)
1996 – Looking for Richard (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2014 – Dönüm Noktası (Sinema Filmi)
1996 – Looking for Richard (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2019 – The Irishman (Jimmy Hoffa) (Sinema Filmi)
2019 – Bir Zamanlar… Hollywoodda (Marvin Schwarzs) (Sinema Filmi)
2017 – Dabka / Somali Korsanları (Seymour Tolbin) (Sinema Filmi)
2017 – Hangman (Sinema Filmi)
2016 – Misconduct / Hesaplaşma (2) (Abrams) (Sinema Filmi)
2014 – Manglehorn / Hayallerimdeki Kadın ( A.J. Manglehorn) (Sinema Filmi)
2014 – The Humbling / Dönüm Noktası (Simon Axler) (Sinema Filmi)
2014 – Danny Collins (Danny Collins) (Sinema Filmi)
2013 – Çılgın Hırsız 2 (Sinema Filmi)
ayrıca – Salomé (King Herod) (Sinema Filmi)
– Phil Spector (Phil Spector) (TV Filmi)
2013 – Mary Mother Of Christ (Sinema Filmi)
2012 – Eski Dostlar (Val) (Sinema Filmi)
2011 – The Son Of No One (Dedektif Stanford) (Sinema Filmi)
– Salomé (Kendisi/King Herod) (Sinema Filmi)
– Jack ve Jill (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 – You Don’t Know Jack (Jack Kevorkian) (TV Filmi)

2010 Öncesinde Al Pacino


2008 – Salomaybe? (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 – Righteous Kill / Orijinal Cinayet(ler) (Rooster) (Sinema Filmi)
2007 – Ocean s Thirteen (Willie Banks) (Sinema Filmi)
Brando (Himself) (TV Filmi)
2007 – 88 Minutes / 88 Dakika (Jack Gramm) (Sinema Filmi)
2005 – Kirli Para (Walter Abrams) (Sinema Filmi)
2004 – Merchant of Venice / Taciri (Shylock) (Sinema Filmi)
2003 – The Recruit / Çaylak (2) (Walter Burke) (Sinema Filmi)
The 100 Greatest Movie Stars (Kendisi) (Sinema Filmi)
Gigli (Starkman) (Sinema Filmi)
Angels in America (Roy Cohn ) (TV Dizisi)
2002 – Ultimate Fights From The Movie… (tony Montana (Yaralıyüz) (Arşiv Görüntüleri))(Video)
2002 – Tanıdığım İnsanlar (Eli Wurman) (Sinema Filmi)
S1m0ne (Viktor Taransky) (Sinema Filmi)
Insomnia (Dedektif Will Dormer) (Sinema Filmi)

2000 Öncesinde Al Pacino

1999 – Donnie Brasco / Köstebek (Lowell Bergman) (Sinema Filmi)
1999 – Any Given Sunday / Kazanma Hırsı (Tony D Amato ) (Sinema Filmi)
1997 – The Devil s Advocate / Şeytan’ın Avukatı (John Milton) (Sinema Filmi)
Pitch (Kendisi) (Sinema Filmi)
Köstebek (Lefty) (Sinema Filmi)
1996 – Looking for Richard (Kendisi / Richard III) (Sinema Filmi)
1996 – Adalet İçin (Başkan John Pappas) (Sinema Filmi)
1995 – Two Bits (Gitano Sabatoni) (Sinema Filmi)
1995 – Heat / Büyük Hesaplaşma (Vincent Hanna) (Sinema Filmi)
1993 – Carlito’nun Yolu (Carlito ) (Sinema Filmi)
1992 – Kadın Kokusu (Yarbay Frank Slade) (Sinema Filmi)
1992 – Amerikalılar (Ricky Roma) (Sinema Filmi)
1991 – Frankie ve Johnny (Johnny) (Sinema Filmi)
1990 – The Local Stigmatic (Graham) (Sinema Filmi)
Dick Tracy (Big Boy Caprice) (Sinema Filmi)
The Godfather Part III / Baba III (Don Michael Corleone) (Sinema Filmi)

1990 Öncesinde Al Pacino

1989 – Aşk Denizi (Frank Keller) (Sinema Filmi)
1985 – Devrim (Tom Dobb) (Sinema Filmi)
1983 – Scarface / Yaralıyüz (Tony Montana) (Sinema Filmi)
1982 – Author! Author! (Ivan Travalian) (Sinema Filmi)
1980 – Cruising (Steve Burns) (Sinema Filmi)
1979 – …Ve Herkes İçin Adalet (Arthur Kirkland) (Sinema Filmi)
1977 – Bobby Deerfield (Bobby Deerfield) (Sinema Filmi)
1975 – Dog Day Afternoon / Köpeklerin Günü (Sonny) (Sinema Filmi)
1974 – The Godfather Part II / Baba II (Michael Corleone) (Sinema Filmi)
1973 – Serpico (Frank Serpico) (Sinema Filmi)
1973 – Korkuluk (Lion) (Sinema Filmi)
1972 – The Godfather / Baba (Michael Corleone ) (Sinema Filmi)
1971 – Esrar Bitti (Bobby) (Sinema Filmi)
1969 – Me, Natalie (Tony) (Sinema Filmi)

Ünlü yönetmen Akira Kurosawa hakkındaki yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Pesapallo Oyunu hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.