Tenis Nasıl Bir Spor?

tenis

Tenis Nasıl Bir Spor? Nasıl Oynanır? Tenis, 19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spordur. Wimbledon, ABD Açık, Fransız Açık ve Avustralya turnuvasını içeren “ana dal” olarak bilinen dört büyük turnuva vardır.

En Yüksek Bahis Oranları İçin Adresiniz Rexusbet…

Oyunun Amacı

Tenis Nasıl Bir Spor? başlıklı yazımızda Konumuz Oyunun amacı ..Ortadan geçen bir file ile dikdörtgen bir kortta oynanan tenis oyunu. Amaç, sahanın sınırları içinde ve rakibinizin topu geri dönememesine izin vermemektir. Topa filenin üzerinden vurmaktır. Rakibiniz saha içinde topu her geri çeviremediğinde bir puan kazanırsınız.

Oyuncular ve Ekipman

Tenis Nasıl Bir Spor? Bir tenis maçı, her iki taraftaki bir oyuncu tarafından veya her iki taraftaki iki oyuncu olarak oynanabilmektedir. Dikdörtgen şekilli kortun bir taban çizgisi (arkada)vardır. Servis alanları (başarılı bir servisin inmesi gereken ağın hemen üzerindeki iki boşluk) şeklindedir. Ve her iki tarafta da iki tramvay hattı vardır. Tekli maç, iç taraftaki tramvay hattını kullandığınız anlamına gelir. Ve çiftli bir maç, dış tramvay hattını kullandığınız anlamına gelir.

Tenis Nasıl Bir Spor? – Teniste Saha

Tenis Sporu Nedir? Çim, kil, sert zemin ve halı olmak üzere dört ana yüzeyde bir saha oynanabilmektedir. Her turnuva, bir yüzey türü seçecek ve baştan başa kalmayacaktır. Dolayısıyla ekipman açısından gerekli olan tek şey, her biri telli bir raket ve bir tenis topudur.

Tenis Nasıl Bir Spor? – Puanlama

Tenis Sporu Nedir? Bir tenis maçı kazanabilmek için ; dört puan kazanmanız gerekmektedir. Puanlar 15 (1 puan), 30 (iki puan), 40 (üç puan) . Ve dördüncüsü kazanan puan ve o oyunun sonu ile sonuçlanır. Skorlar 40-40’a çıkarsa, bu ikili olarak bilinirdi. Bir oyun ikiye bölündüğünde, oyuncu iki net puanla kazanmalıdır.

Oyunu Kazanabilmek

Oyunu kazanabilmek için belirli sayıda set kazanabilmeniz gerekmektedir. (bayanlar maçları için en iyi üç set ve erkekler maçları için en iyi 5 set). Bir seti kazanabilmek için, 6 oyuna ulaşan ilk oyuncu olabilmektedir. Ancak en az 2 oyunda net olması gerekir. Eğer rakibiniz 5 oyun kazanırsa seti 7-5 kazanmalısınız. Ama set 6-6’ya kalırsa, bir beraberlik arası oynanabilmektedir. Ve bu sadece 7 sayıya ulaşan ilk oyuncudur.

Tenis Kuralları (Tenis Nasıl Bir Spor? Nasıl Oynanabilmektedir?)

• Oyun, hangi oyuncunun ilk servis atması gerektiğini belirlemek için yazı tura atılarak başlar. Tabii ve hangi taraftan servis atmak istediklerini de belirlerler.

• Sunucu daha sonra her noktaya taban çizgisinin alternatif taraflarından hizmet vermelidir. Servis atmadan önce, hiçbir noktada servis atan oyuncunun ayakları sahadaki taban çizgisinin önünde hareket etmemelidir.

• Sunucu ilk servisini alamazsa, ikinci bir servisten yararlanabilmektedir. İkinci servisi tekrar alamadılar diyelim, çift hata çağrılabilmektedir ve puan kaybedilmektedir.

• Eğer servis atan oyuncu fileyi vurursa ancak top servis alanına girerse, serbest bırakılacaktır. Ve bu servisi ceza almadan tekrar alırlar. Top fileye çarpıp servis alanına girmediyse; dışarı çağrılabilecektir ve servis atışı kaybedilebilecektir.

• Alıcı servisi aldıktan sonra istediği yerde durabilecektir. Servis zıplamadan topa vurulursa, servis atan oyuncu puanı alır.

• Servis atıldıktan sonra oyuncular arasındaki atış sayısı sınırsız olabilecektir. Puan topa vurularak kazanılacaktır. Böylece rakip puanlama alanlarında topu geri getiremeyecektir.

• Puanlar 15, 30 ve 40 puan olarak verilecektir. 15 1 puanı, 30 = 2 ve 40 = 3’ü temsil eder.

• Bir oyunu kazanabilmek için 4 puan almak gerekmektedir. Bir oyun 40-40’a gelirse, buna ikili denir. Bir oyuncunun oyunu kazanması için ikiden fazla art arda 2 puan kazanması gerekir. İkiliden bir puan kazandıktan sonra oyuncu avantaja geçer. Oyuncu bir sonraki sayıyı kazanırsa oyunu kazanabilecektir. Kaybederse berabere kalabilmektedir

• Seti kazanabilmek için ; bir oyuncunun 6 oyun 2 veya daha fazla kazanması gerekebilecektir. Açılış setleri, oyuncuların ilk olarak 7 puana oynadığı 6-6 puanla biterse beraberlik molasına gidecektir. Son sette bir beraberlik arası olmayacak ve oyuncuların limitsiz iki maçla kazanmasını gerektirecek.

• Bir oyuncu fileye dokunursa, rakibinin dikkatini dağıtırsa veya herhangi bir şekilde engel olursa, otomatik olarak puanı kaybeder.

• Top, çağrılacak nokta için çizginin dışında, çizginin herhangi bir yerine vurabilecektir . Ve top dışarıda kalır.

• Bir tenis maçındaki toplar her 6 oyunda bir yeni toplarla değiştirilecektir

• Bir oyuncu, topu sahada doğru alanlardan geri gönderemezse bir puan kaybeder. Fileye vurursa ve rakibinin alanına girmezse bir puan kaybeder. Veya kendi yarı alanında iki kez zıplamadan önce topu geri getiremezse bir puan kaybeder.

Yetkililer

Çoğu profesyonel oyunda ve bazı amatör yarışmalarda, mahkemenin bir tarafında yükseltilmiş bir sandalyede oturan bir baş hakem veya sandalye hakemi (genellikle sadece hakem olarak anılır) olmaktadır. Dolayısıyla hakemin olgusal tespitler yapma konusunda mutlak yetkisi vardır. Ayrıca hakeme, topun sahanın gerekli kısmına inip inmediğini belirleyen çizgi hakemleri yardımcı olabilmektedir. Ve aynı zamanda ayak hataları diyen çizgi hakemleridir. Yani servis sırasında topun fileye temas edip etmediğini belirleyen bir ağ hakemi de olabilmektedir. Birde hakem, açık bir hata yapıldığından emin diyelim; çizgi hakemini veya ağ hakemini geçersiz kılma hakkına sahip olabilmektedir.

Çizgi Hakemleri – Tenis Nasıl Bir Spor?

Bununla birlikte geçmiş turnuvalarda, servis çağırmakla görevli çizgi hakemlerine bip sesi çıkaran elektronik sensörler yardımcı oluyordu. (Bazen saha dışı servisin servis edildiğini belirtmek için) Böyle bir sisteme “Cyclops” adı verilmektedir. Cyclops, o zamandan beri büyük ölçüde Hawk-Eye sistemi ile değiştirilebilmiştir. Yani bu sistemi kullanan profesyonel turnuvalarda, oyunculara set başına üç başarısız itiraz ve elektronik bir inceleme yoluyla kapalı hat çağrılarına meydan okumak için kravat molasında bir ek itiraz hakkı tanınabilmektedir.

Çizgi Hakemleri İle ilgili Notlar;

US Open, Miami Masters, US Open Series ve World Team Tennis 2006’da bu meydan okuma sistemini kullanmaya başladı ve Avustralya Açık ve Wimbledon, sistemi 2007’de tanıttı. Ayrıca Fransa Açık ; gibi toprak kort maçlarında bir çağrı olabilmektedir. Topun saha yüzeyine çarpmasının bıraktığı işarete göre sorgulanabilmektedir.

Hakemler

Genellikle saha dışında bulunan hakem, tenis kuralları konusunda nihai otoritedir. Bir oyuncu veya takım kaptanı tarafından sahaya çağrıldığında, hakem tenis kurallarının ihlal edilmesi halinde (hukuk meselesi) hakemin kararını geçersiz kılabilmektedir, ancak hakemin bir konu hakkındaki kararını değiştiremez. Fakat hakem oyun sırasında sahadaysa, hakem hakemin kararını geçersiz kılabilmektedir. (Bu sadece Davis Cup veya Fed Cup maçlarında olur, Dünya Grubu seviyesinde tarafsız olmayan bir ülkeden bir sandalye hakemi sandalyede olduğunda olur).

Hakemler Hakkında Detay Bilgiler

Ayrıca erkek ve kızları topları almak, oyunculara vermek ve oyunculara havlularını vermek için kullanılabilmektedir. Yargılayıcı bir rolleri yoktur. Nadir durumlarda (örneğin, yaralanmışlarsa veya bir engele neden olmuşlarsa), hakem onlardan gerçekte ne olduğuna dair bir açıklama isteyebilmektedir. Ayrıca hakem karar verirken açıklamalarını dikkate alabilmektedir.

Küçük Liglerde

özellikle küçük liglerde, oyuncular dürüst olmak gerekirse birbirlerine güvenerek kendi çağrılarını yaparlar. Bu, okul ve üniversite düzeyindeki birçok maç için geçerlidir. Ancak hakem veya hakemin yardımcısı, bir oyuncunun talebi üzerine sahaya çağrılabilmektedir ve hakem veya yardımcı, oyuncunun çağrısını değiştirebilmektedir.

Saha koçluğu

Yakın zamanda yapılan bir kural değişikliği, bir maç sırasında sınırlı bir şekilde sahada antrenörlüğe izin verilmesidir. Bu, 2009 yılında WTA Tur etkinlikleri için kadın tenisinde tanınabilmiştir. Ve oyuncunun set başına bir kez antrenörünü talep etmesine olanak tanınabilmektedir.

Tenis Nasıl Bir Spor? – 4 Tennis Grand Slams

Bilinmesi gereken 4 tenis grand slamı vardır. Wimbledon, ABD Açık, Fransa Açık ve son olarak Avustralya Açıktır. Bu 4 büyük tenis turnuvası, her yıl en önemli tenis etkinlikleri olarak görülmektedir. Bunların önemi, verilen para ödülü, her etkinliğe eklenen gelenek, dünya turu sıralama puanları, halkın ilgisi ve boyutu ile tenis oyuncusu alanının gücü gibi faktörlerle belirlenebilmektedir.        

                                                                          

Wimbledon

Bu çim kort tenis grand slam, bu dört tenis etkinliğinin en eskisidir. Tüm dünyadaki en eski, hala aktif olan tenis turnuvası Wimbledon. Tenis dünyasındaki birçok kişi tarafından en prestijli olarak tanımlanabilmektedir. Ve genellikle Haziran sonundan Temmuz başına kadar sürebilmektedir. Wimbledon, kurulduğu 1877 yılından bu yana Londra, Wimbledon’da bulunan All England Club’da düzenlenebilmektedir.

ABD Açık

Bu tenis grand slam’i 1881’de tamamen kurulabilmiştir. Ve Wimbledon’dan hemen sonra en eski ikinci oldu. Dolayısıyla kronolojik olarak, ABD Açık, her yıl dördüncü ve son tenis grand slamıdır. Ayrıca geleneksel olarak, iki haftalık bir süre için Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleşir. Ve İşçi Bayramı hafta sonundan hemen önceki ve sonraki haftalara kadar uzanabilmektedir. Ayrıca ABD Açık’ın ana tenis turnuvası ise çeşitlidir. Erkekler ve kadınlar için bekarlar, erkekler ve kadınlar için çiftler, karışık çiftler, genç turnuvalar, kıdemli turnuvalar ve tekerlekli sandalye turnuvalarını içerir.

Fransız Açık

Fransa Açık; her yıl Mayıs sonundan Haziran başına kadar devam edebilmektedir. Stade Roland Garros’ta iki haftadan biraz daha uzun bir süre boyunca Fransa’nın Paris kentinde. Ayrıca bu turnuva ilginç çünkü oyuncular toprak kortlarda oynuyorlar, bu yüzden onların sahada kayarken ve süzüldüğünü göreceksiniz. Dolayısıyla tenis sporunun en prestijli etkinliklerinden biri olan Fransız Açık, tenisteki tüm olağan etkinliklerin dünya çapında en yüksek yayın izleyicisine sahip olmasıyla ünlüdür.

Sonuç ;

Avustralya Açık Bu, her yılın Ocak ayında Avustralya’nın Melbourne kentindeki Melbourne Park’ta meydana geldiği için her yılın ilk büyük çarpışmasıdır. Bununla birlikte ilk kez 1905’te Melbourne’daki Warehouseman’s Cricket Ground’da oynayabilmişlerdi. Ayrıca bu tenis grand slam’ini diğerlerinden ayıran şey, rutin olarak yüksek katılımıdır

Öyleyse geldik yazımızın sonuna ..Tenis Sporu Nedir? Nasıl Oynanabilmektedir? Yazımız ile sizlere bilgi aktarımı yapmaya çalıştık. Diğer zevkli bir spor dalı olan badminton ile ilgili yazımız için tıklayınız.