Şampiyon Futbol Takımlarımız

Şampiyon Futbol Takımlarımız

Şampiyon Futbol Takımlarımız ; halen devam eden Türkiye Süper Ligi’nin başlangıç tarihi olan 1959 olarak milat alınmaktadır. Her ne kadar öncesinde düzenlenen organizasyonlar; şampiyonalar olsa da resmi başlangıç ve şampiyonluk sayısı 1959 yılından bugüne sayılmaktadır.

Şampiyon Futbol Takımlarımız- 1959 ÖNCESİ

1959 öncesi futbol organizasyonları ve şampiyonaları bölgesel liglerin ardından; eleme sistemiyle bölge birincilerinin karşılaşması ve yenenin bir üst tura çıkması ile belirlenmekteydi. Genellikle bu yöntemle birçok isim ve takımla kurulan organizasyonlar tarihe geçmiştir. 1959 dönemi öncesinin ilk şampiyonu ise, askeriyeden Harbiye İdman Yurdu’dur. Ancak buradaki en önemli detay, bir tane dahi gol yemeden şampiyon olmuşlardır. Bu dönemde ilk deplasmanlı müsabakaların başlangıç tarihi 1937’dir. Milli Küme adıyla hayata geçirilen organizasyon 1950 yılına kadar devam etmiştir.

ŞAMPİYON KULÜPLER KUPASI

Şampiyon kulüpler kupasına katılmak için 1956-57  ve 57-58 sezonlarında , Federasyon Kupası düzenlenmiştir. Bu uygulama da iki sezon sürdükten sonra 63 yıldır devam eden şimdiki şampiyona; yani Türkiye Süper Ligi, Türkiye futbol şampiyonlar tarihini yazmaya devam etmektedir.

TARİH BOYUNCA EN ÇOK ŞAMPİYON FENERBAHÇE

Şampiyon Olan Futbol Takımları ; TFF’nin kurulmasına kadar ve1959 yılından öncesinde düzenlenen şampiyonaları dahil ettiğimizde; Fenerbahçe’nin 19’u Süper Lig’de olmak üzere toplamda 28 şampiyonluğu bulunmaktadır. Galatasaray’ın ise 22’si Süper Lig’de olmak üzere toplamda 23 şampiyonluğu bulunmaktadır. Beşiktaş’ın toplam şampiyonluğu ise 21’dir.

YILDIZ ŞAMPİYONU GALATASARAY

Bununla birlikte Türkiye futbol şampiyonları tarihinde en önemli yarış Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında geçmektedir. İlk amaçları sezonu en önde bitirmek olsa da; aslında yıldız savaşları da gayet önemli bir çekişmeye sebep olmaktadır. TFF’nin belirlediği kurallara göre; her 5 şampiyonluk arma üstüne konabilecek 1 yıldız demektir. Dolayısıyla armalarının üstündeki yıldızlara bir yenisini eklemek camialar için çok önemlidir. Bu kural ile 4 yıldızı olan tek takımımız Galatasaray’dır. Fenerbahçe bir şampiyonluk daha yaşarsa o da 4. Yıldızı almaya hak kazanacaktır.

6 FARKLI ŞAMPİYON

Türkiye futbol şampiyonları tarihinde 1959 yılından beri düzenlenen şampiyonada ; yani Süper Lig’de, 6 farklı takım şampiyonluk ipini göğüslemiştir. Bunlardan Galatasaray 22 şampiyonluk ile en çok şampiyon olan takım unvanını elinde bulundurmaktadır. Ardından 19 şampiyonluk ile Fenerbahçe gelmektedir. Üçüncü sırada ise 16 kez şampiyon olan Beşiktaş yer almaktadır. Trabzonspor ise 6 şampiyonluk ile bir defadan fazla şampiyon olan; 4 takımdan biri olarak tarihe adını yazdırmıştır. Ayrıca bu dört takımın haricinde birer kez şampiyonluk yaşayan; Bursaspor ve Başakşehir takımları da Süper Lig şampiyonları arasında tarihte yerini almıştır.

Bahis sitelerindeki ödeme yöntemleri hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

İyi bir futbolcu olan Zlatan İbhimoviç ‘ ten bahsettiğimiz yazımızı okumak için tıklayınız.