Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim?

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim?

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim? Küçük yaşta başlayarak devrinin en ünlü pehlivanları ile güreşler tuttu ve onlar arasında yer aldı. 1911’de 32 gecede 43 müsabakaya çıkmış rekor kırmıştır ve ‘Cihan Şampiyonu’ ilan edilmiştir.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan, 1864 yılında Razgrad, Bulgaristan’da doğmuştur. Kurtdereli Mehmet Pehlivan, bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan ; Türklerin yoğun olarak yaşadığı Deliorman bölgesi Razgrad’ın Bukrovo köyünde doğmuştur. Ailesiyle beraber 1876–1878 yılları arasında “93 Harbi” diye bilinen ; Osmanlı-Rus Harbi sıralarında Türkiye’ye göçerek, Balıkesir’in Kurtdere Köyü’ne yerleştiler.

Panayır Güreşleri ile Başladı

İri yapılı bir çocuk olan Mehmet, ata sporumuz olan güreşe küçük yaşta, kendi köyünde başladı. Ayrıca 19 yaşına gelince, 1.89 boyu ve 123 kiloluk cüssesi ile kendini, önce düğün güreşlerinde gösterdi. Ardından panayır güreşlerine katılmıştır. Dolayısıyla körpe delikanlı olan Mehmet, ilk derslerini Kadırga Meydanı güreşçilerinden ; Ahmet Pehlivan ile Adapazarlı Cinci Hoca’dan aldı.

Katrancı Halil Pehlivan’a Yenilgisi – Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim?

Bununla birlikte Kurtdereli Mehmet, Susurluğun Kepekler köyündeki bir düğünde, zamanının başpehlivanlarından ; kendisinden yaşça ve tecrübece büyük olan Katrancı Halil Pehlivana meydan okuyarak onunla güreş tuttu. Açıkçası adeta kan kusarak yaptığı güreş, hayatının en büyük yenilgisini almasına ; sağlığının bozularak bir yıl yatağa bağımlı kalmasına neden oldu.

Birkaç yıl sonra 1885’de 21 yaşında iken, yine bir zamanının efsanesi ; tüm zamanların en büyük güreşçisi olan Koca Yusuf ile güreş tuttu. Ancak Koca Yusuf, güreşi yarım bırakarak: “Yazıktır, ezdirmeyin bu yetenekli delikanlıyı bana. O, ileride büyük bir pehlivan olacak” diye olgunluk gösterdi. Parsayı (seyirciden toplanan parayı) ona bıraktı. Bu tarihten sonra Kurtdereli Mehmet, yaptığı güreşlerle tanınmaya başlandı.

İsminin Duyulmaya Başlaması

Ünü; Balıkesir, Bursa, Çanakkale ile bütün Ege ve Marmara’ya yayılmıştır. Bu sıralarda, Yörük Ali Pehlivan’ın çırağı olan ve hayatı boyunca; hiç yenilgi yüzü görmemiş olan Çolak Mümin Pehlivan kendisine ustalık yaptı. Kurtdereli, kendinden büyük ve kuvvetli pehlivanları yenmeye başlayınca ; yağlı güreş camiasında ‘Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ adıyla nâm saldı. 1,95 boyunda, 148 kilo ağırlığındaydı. Devrinin meşhur pehlivanları Koca Yusuf, Adalı Halil, Kara Ahmet, Katrancı Halil ; Karagöz Ali, Filiz Nurullah ve Hergeleci İbrahim ile güreşleri oldu.

Batıya giden Pehlivanlar Arasında – Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim?

Padişah Abdülhamit II döneminde Batıya giden pehlivanlar arasında yer alan Kurtdereli, 1899 yılında Avrupa’ya gitti. Fransa, İngiltere ve ABD’de büyük başarılar kazandı ve Dünya Şampiyonu oldu. Kurtdereli, daha sonra Fransa, Britanya (İngiltere), Hollanda ve Amerika gibi ülkelere seyahat etti ve bu ülkelerde yaptığı güreşlerde hiç yenilmedi. Callmett, Pitejenski ve Daumas Pique Plangue gibi ünlü güreşçileri yendi. Petrow’a yenilmiştir. Galibiyetler listesine Hint Gulan, Macar Caya, Rus Baradonow ve Alman Müller’i de ekledi.

Başpehlivan

Kurtdereli Mehmet Pehlivan, 1899 yılında Kırkpınar’da, Kara Osman ve Adalı Halil’i yenerek Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanını da elde etti.

1900 yılı yazında, Paris Uluslararası Fuarı nedeniyle bir Dünya Şampiyonası düzenlenmiştir. Kurtdereli, Paris’e geldiğinde, ne şampiyonada yer bulabilmişti, ne de güreşecek güreşçi. Kurtdereli, Paris ve Londra’da yaptığı güreşlerde, “Hint Kaplanı” diye anılan Doğu’nun yenilmez şampiyonu Gulam Rüstem’i, Britanya Adaları Başpehlivanı Chalve’yi ve Rus asıllı büyük şampiyon Hackenschmit’i yenmişti ve adını dünyaya duyurmuştu. İki saati aşan bir güreşten sonra Kurtdereli, Gulam’ı yere attı ve sol omuzu üzerine düşen Gulam, güreşemeyeceğini söyleyince başka bir zamana ertelenen güreş, ikinci kez yapılacağı sırada, Gulam’ın Hindistan’a kaçtığı anlaşıldı. Kurtdereli, daha sonra Londra, Viyana ve Berlin’de yapılan turnuvalara katılarak adını tüm dünyaya bir kez daha duyurdu. Kurtdereli, Berlin’de yaptığı beş maçtan ikisini kazanıp, üçünde de berabere kaldı.

Ödülleri

Türkiye’ye döndükten sonra kendisi, ülkeye yararlılığından dolayı 5 Aralık 1901’de Sultan Abdülhamit II tarafından bir; 5 Mart 1910’da da, Sultan Mehmet Reşat tarafından iki “Gümüş Sanayi Madalyası” ile ödüllendirilmişti. Bunun yanı sıra Kurtdereli’ye, Sultan Abdülhamit II bir de berat verdi.

Altın çağı – Kurtdereli Mehmet Pehlivan Kim?

1902 yılında, Bursa’da yapılan şampiyonada ise Kurtdereli, finalde Madaralı Ahmet’i; İstanbul’da yapılan şampiyonada da 2 metrelik ve 150 kiloluk Filiz Nurullah’ı yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Kurtdereli; 1903 yılının Ocak ayında, İstanbul Safvet Tiyatrosu’nda yapılan Türkiye Serbest Güreş Şampiyonası’nda ; ilk üç turu kolayca geçti ve dördüncü turda Madaralı Ahmet’i, finalde de Koca Hasan’ı ; toplam 5 saat 1 dakikada yenerek Türkiye Şampiyonu oldu. Bu güreş, dört gece devam etti. Kurtdereli karşılaşmayı, güçlükle ve çift kazkanadı oyunu ile kazandı. “Frenk Güreşi” de denilen Greko-Romen’de ise Kurtdereli ; üçüncü turda Neşat ile güreştiği sırada ayağından sakatlanmış şampiyonadan çekilmek zorunda kalmıştı.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan, 47 yaşında iken 1911 yılında Macar pehlivanı Caya’nın ; Taksim Talimhane’de organize ettiği Ramazan Güreşlerine, güreş başına elli altın lira karşılığında katılmayı kabul eder. Aslında sol kolunda romatizma vardır ve yaşı da kırkı geçkindir. Ama maddi sıkıntıları, güreş teklifini kabul etmesine neden olur. İdmansız şekilde talimhane meydanına çıkan Kurtdereli Mehmet, önce İngiliz Adams’ı, sonra da Hollandalı Frederik’i yener.

Donanma Cemiyetine Destek

Macar Şampiyonu Caya ile güreşirken onun kaçak güreşine öfkelenen Kurtdereli, sakat koluna aldırmadan Caya’yı sardığı gibi Hergeleci İbrahim pehlivanın oturduğu yerin önüne bohça halinde fırlatıp atar. Ayrıca atarken de, “Al usta, bu senin olsun” diye nara atar. Daha sonra Avusturyalı rakibi Müller’i yenen Kurtdereli, finale kalarak, Rus rakibi Baradanof ile karşılaşır. Aslında dillere destan bir mücadele olmasına rağmen, bu amansız güreşi de bileğinin hakkı ile almasını bilen Kurtdereli Mehmet, kendinden hayli genç, iri ve idmanlı tüm rakiplerini perişan ederek şampiyon olur. Şampiyonluğunu meydandan halka “Donanma yardımı” diye haykırarak ilan etmiştir. Bu güreşlerde, Donanma Cemiyeti, yeni gemiler yaptırma girişiminde bulunmuş ve Kurtdereli sayesinde 600 altın lira toplamıştır.

Cihan Şampiyonluğu ve Ardından Son Güreşi

Ayrıca 1911 yılında Taksim’de yaptığı Talimhane güreşlerinde 32 gecede 43 müsabaka yaptı. “Cihan şampiyonu” ilan edildi.

Bundan sonra son güreşini, yine 1911’de İstanbul’da yapan Kurtdereli, pehlivanlık geleneğine göre kispetini Balıkesirli Hacı Kara Mehmet vasıtasıyla Kabe’ye yollayarak er meydanlarından çekildi.

Sonrasında Kurtdereli Mehmet Pehlivan, 11 Nisan 1939 tarihinde Balıkesir’de 75 yaşında ölmüştür.

Bununla birlikte her yıl adına Balıkesir’in Kurtdereli köyünde Kırkpınar’dan sonra Türkiye’nin en büyük yağlı güreşleri düzenlenmektedir. Balıkesir’de adını taşıyan kapalı spor salonu ve kendisinin büyük boyutta bir heykeli bulunmaktadır.

Arabistanlı Lawrance’nin biyografisi için tıklayınız.

Aristotales hakkındaki yazımız için tıklayınız.