Asansörün Bulunması

Asansörün Bulunması

Asansörün Bulunması … Günümüzde insanların çoğu büyük şehirlerde yaşıyor. Hatta bazı büyük şehirlerin nüfusu, küçük bir ülkenin nüfusundan bile fazla olabiliyor. Metropol olarak adlandırılan bu şehirler, göğe kadar yükseliyormuş hissi veren ihtişamlı gökdelenleri ile öne çıkıyor. Peki, asansörler olmasaydı gökdelenler inşa edilebilir miydi? Elbette hayır. Asansörün İcadı

Yaklaşık 150 yıl önce asansörler hem çok katlı binaların inşasına zemin hazırladı hem de insanların bu yapıların üst katlarına erişimini kolaylaştırdı.

Gelin şimdi tek bir tuşla bizi kısa sürede üst katlara çıkarabilen asansörlerin kim tarafından, ne zaman icat edildiğine hep birlikte bakalım.

Tarihteki asansör olarak adlandırılabilecek ilk basit düzenekler binlerce yıl önce Eski Yunan’da icat edilmekteydi. Bu düzenekler, bir tambur etrafına sarılı halatların insan ya da hayvan gücü kullanılarak çekilmesiyle yukarı doğru hareket ettirilmekteydi. Pek de güvenli sayılamayacak bu düzenekler uzun yıllar boyunca yük taşımak için kullanılırdı.

1750’li yıllara gelindiğinde asansörleri hareket ettirmek için insan ya da hayvan gücü yerine buhar gücü kullanılmaya başlandı. Bu asansörlerde buhar makinesi bir tamburu döndürmekte, asansör kabinini çeken halat da bu tamburun üzerine sarılmaktaydı. Asansörler halatların kopma riski taşıması nedeniyle insan taşımak için hâlâ kullanılamıyordu. Bunun için bir yüz yıl daha beklemek gerekecekti.

Asansörde Emniyet Freni İcadı – Asansörün Bulunması

ABD’li mucit Elisha Otis, gerektiğinde devreye girerek kabinin düşmesini engelleyecek bir emniyet freni icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hâle getirdi.

Otis, 1853’te, New York’ta düzenlenen bir fuarda icadına olan güvenini çok sayıda insanın karşısında kanıtladı.

Otis açık bir platformda yüksek bir katta durarak asistanından platformu destekleyen halatı kesmesini istedi.

Kendisini izleyen kalabalığın endişeli bakışları karşısında halat kesilmektedir. Ancak ne platform yere çakılmıştır ne de Otis’e bir şey olur.

Otis, fren sistemi sayesinde hareket etmeyen platformda şapkasını sallayarak insanları selamladı.

Bu icadı nedeniyle çok sayıda sipariş alan Otis “güvenli asansörlerin” üretimine başladı. Buhar gücüyle çalışan ilk yolcu asansörü 1857 yılında New York’ta çok katlı bir mağazaya kurulmuştur. Bu asansör bir dakikada beş kat çıkabilmiştir. 1873 yılına gelindiğinde 2.000’den fazla Otis asansörü ofis binalarında, otellerde, apartmanlarda ve büyük mağazalarda kullanılmaktaydı.

Elektrikli Asansöre Geçiş – Asansörün Bulunması

1880’li yıllardan itibaren asansörler elektrikle çalışmaya başladı. Öncekilere göre daha yükseğe daha hızlı çıkan bu asansörlere ; 1895 yılında Frost ve Strutt adlı iki İngiliz karşı ağırlık adı verilen sistemi ekledi. Böylece daha az enerji kullanılarak daha fazla yük taşımak mümkün hâle geldi.

Dünyanın En Hızlı Asansörü Nerede? -Asansörün Bulunması

Günümüzde dünyadaki en hızlı asansör, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde bulunan 830 metre yüksekliğindeki Burç Halife binasına kurulan asansör. Bu asansörün ulaşabildiği en yüksek hız saatte 64 kilometre.

Geleceğin Teknolojisi: Uzay Asansörleri

Günün birinde uzaya bir asansörle çıkılabileceğini söylesek ne düşünürsünüz?

Bununla birlikte gezegenimizin çevresinde dolanan binlerce yapay uydu var. Dolayısıyla bunların bir kısmının yörüngede dolanma hızı, Dünya’nın dönüş hızıyla aynı. Bu ise bize göre hep aynı konumda kaldıkları anlamına gelir. Öyleyse bu uydulara bir gün uzay asansörleriyle ulaşmak mümkün olabilecektir.

Televizyonu kim buldu? Konuyla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Şemsiye Deyince … başlıklı yazımızı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.